Grenton – pierwsze wrażenia

Chciałem opisać moje pierwsze wrażenia po zakupie pierwszego testowego zestawu modułów od firmy Grenton (http://www.grenton.pl/).

CENA

Zakupiłem łącznie sześć elementów do testów. Wszystkie moduły kupiłem na szynę DIN.

  • Moduł CLU Z-Wave DIN TF-bus: 999,01 zł, sztuk 1
  • Moduł RELAYx4 DIN TF-bus: 389 zł, sztuk 2
  • Moduł DIGITAL IN DIN TF-bus: 319 zł, sztuk 1
  • Moduł Analog IN/OUT: 389 zł, sztuk 1
  • Panel dotykowy 4B, bez wyświetlacza, TF-bus czarny: 389 zł, sztuk 1
  • Adapter ARK: 39 zł, sztuk 2

W sumie z przesyłką 2974 zł (brutto).

Instalacja

Do każdego modułu był dołączony przewód TF-bus. Chwilę zajęło mi znalezienie tej końcówki w internecie. Jest to “4-Pin Micro Match ribbon cable”

TF-BUS grenton

Moduły połączone są ze sobą za pomocą tych przewodów. Jest to tzw. magistrala TF-Bus, która wydaje się być zwykłym RS-485. Możliwe, że Grenton wprowadził jakieś modyfikacje w protokole. Pod jedno CLU można podłączyć ok. 40 modułów. Aby zbudować większą instalację, można łączyć CLU ze sobą za pomocą RJ-45 – Ethernet.

 

Grenton – sposób łączenia modułów

CLU

Jednostka sterująca – serce systemu. Podłączone do sieci za pomocą przewodu RJ-45. Do pozostałych modułów za pomocą TF-Bus lub przez z-wave.

Grenton CLU – widok z góry
Grenton CLU – widok złącz (zdjęty fragment obudowy)

Na górze dwa złącza RJ-45. Pozwala na podłączenie CLU do sieci lokalnej. Poniżej od lewej, diody sygnalizujące status, dwa gniazda zasilania (12V-48V), złącze do anteny (z-wave), dwa przyciski do obsługi urządzeń z-wave “Unlink” oraz  “Link”.

Po otwarciu CLU w środku znajdujemy dwie płytki:

Grenton CLU – płyta z procesorem

Do płyty z procesorem przymocowane są gniazda RJ-45, bateria oraz piny do połączenia z płytą główną.

Grenton CLU – płyta gówna

Moduł RELAY x4

Grenton relay x4 DIN

Moduł Digital IN

Grenton – moduł digital in

Na zdjęciu widać chip przy magistrali (http://www.st.com/en/interfaces-and-transceivers/st3485eb.html). Wygląda na to, że TF-bus Grentona jest oparty na RS-485.

Moduł Analog IN

Grenton – analog in

Panel dotykowy

Grenton – panel dotykowy

 

Grenton – panel dotykowy x 4

Jak widać szybko się brudzi. Są dostępne dwie wersje z 4 przyciskami i z 8. Zamówiłem ten z 4, bo na wizualizacjach był kwadratowy wielkości gniazdka a dostałem prostokątny. Sam panel wygląda bardzo dobrze oraz sprawia wrażenie, że jest solidnie wykonany.

Oprogramowanie

System dostarczony jest wraz z oprogramowaniem (musiałem napisać maila do firmy, aby otrzymać link do oprogramowania nigdzie w instrukcji nie było linku do strony. Na stronie również nie ma linku do ściągnięcia).

Po rozpakowaniu okazuje się, że Object Manager napisany jest w oparciu o Eclipse (co jest dobrą wiadomością).

Udało mi się uruchomić Grentonowy OM na Linuxie (ubuntu), ale momentami działał bardzo wolno i miałem problemy z edytorem GUI. Pod Windows 10 wszystko działa bez zarzutu.

 

Po wykryciu CLU (wygląda na to, że OM używa ARP). OM pobiera listę wszystkich modułów wpiętych pod CLU i w zasadzie jest gotów do działania. OM prosi także o nadanie stałego IP dla CLU (wcześniej CLU dostało IP z DHCP). Proste funkcjonalności jak włączanie wyłączanie świateł można wyklinać w kilka chwil.

GUI

Edytor GUI wygląda na prosty w użyciu. Kontrolek na tę chwile jest 13. Aby przygotować ładne GUI trzeba poświęcić dużo czasu i “hakować” OMa.

Grenton – OM edytor GUI

Podsumowanie

Produkty firmy Grenton wykonane są starannie. Obudowy mogłyby być z lepszego plastiku, ale to nic im nie ujmuje, bo i tak będą zamknięte w szafie. Pierwsze podłączenie i konfiguracja nie sprawiły żadnego problemu. Nie zakupiłem jeszcze żadnego modułu Z-Wave więc nie mogę sprawdzić jak działa parowanie urządzeń wykorzystujących ten protokół.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published.